Výbuch batérie telefónu: prečo sa to môže stať?

Anonim

Všetci sme v nebezpečenstve, každý z nás má doma (vo vrecku, v práci) prenosné bomby, ktoré môžu spôsobiť vážne škody, dokonca aj smrť. Ale je to všetko o nebezpečnej technológii montáže batérií, ktorá sa stala štandardom pre celý svet a vôbec nevystraší spoločnosť.

Lítium-iónová batéria

Dnes používame veľa rôznych zariadení a technických inovácií, pracujeme na báze lítium-iónových batérií. Ide o typ elektrickej batérie, ktorá sa odlišuje od iných podobných zdrojov energie svojou univerzálnosťou, vysokou hustotou energie a jednoduchosťou z hľadiska údržby.

Napriek ich pozitívnym vlastnostiam predstavujú tieto batérie určitú hrozbu. Batérie tohto typu môžu explodovať, poškodiť alebo zničiť majetok a v horšom prípade spôsobiť vážne zranenie alebo dokonca smrť.

Napriek tomu sú lítium-iónové batérie široko distribuované v rôznych oblastiach ľudského života. Tento typ energie možno nájsť v automobiloch, lietadlách, a čo je najdôležitejšie, v smartfónoch a tabletoch, ktoré väčšina ľudí používa denne, pravidelne. Ako už bolo spomenuté vyššie, celá moderná spoločnosť so sebou nesie výbušné zariadenia, ktoré môžu byť aktivované v prípade dohľadu, nešťastnej šance alebo nedbanlivosti výrobcu.

Možné príčiny výbuchu batérie

Lítiové batérie sú testované na čas a sú považované za relatívne bezpečné, ak dodržiavate všetky odporúčania výrobcu, ale ako často sa niekto aspoň zaujíma o inštrukcie? Akékoľvek porušenie môže viesť k smutným následkom. Napríklad náhla zmena teploty, ktorá je jedným z najčastejších dôvodov, prečo batérie zlyhávajú. V tomto prípade, lítium-iónová batéria začne produkovať plyn, batéria sa stáva oveľa silnejšou av zriedkavých prípadoch môže byť detegovaná. Tento aj iný príznak je dôvodom na okamžité zastavenie používania zariadenia, odpojenie batérie a jej spôsobilé zneškodnenie. Okrem meniacich sa tepelných podmienok existuje množstvo ďalších bežných príčin vedúcich k explózii batérie, ktorá by sa mala zdôrazniť.

Fyzický vplyv a remeslá

Akékoľvek poškodenie, ohnutie alebo náraz môže spôsobiť prehriatie batérie, čo môže spôsobiť výbuch. To isté platí pre defekty, ktoré často sprevádzajú opravy.

„Majstri všetkých obchodov“ sa často uchyľujú k oprave všetkého a všetkých bez toho, aby hľadali pomoc odborníkov. Možno, že nový zážitok je ešte veľký, ľudia rozvíjajú svoje zručnosti a šetria peniaze, ale pokiaľ ide o lítiové batérie, mali by ste zabudnúť na vašu „zručnosť“, pretože nemôžete rozoberať a opravovať lítium-iónové batérie. To isté platí pre malé "stany" umiestnené v nákupných centrách a sú zodpovedné za opravy rôznych druhov elektroniky.

Prečerpanie a opotrebovanie

Nezáleží na tom, aké ironické to môže znieť, ale aj keď necháte lítium-iónovú batériu samotnú, stále zostáva nebezpečná, pretože môže spotrebovať kritické množstvo náboja. Zvyčajne v takýchto prípadoch batéria jednoducho zlyhá a prestane fungovať, ale ľudská hlúposť, odvaha nemá žiadne obmedzenia. Uskutočnili sa mnohé pokusy, aby sa úplne vybitá batéria vrátila k životu jednoduchým vložením na nabíjačku (s funkčným zariadením alebo bez neho). V oboch prípadoch sa batéria môže zatvoriť, okamžite zahriať na teplotu horenia a zapáliť.

Rovnako ako stará skrinka sa môže kedykoľvek rozpadnúť, stará batéria sa môže prehriať. Ako sa používa, opotrebováva sa, stráca objem, niektoré časti sú poškodené. Nastane čas a fyzické zmeny batérie budú vyžadovať výmenu.

Galaxy Note 7 škandál

K najhoršiemu kolapsu batérií (na trhu s mobilnými zariadeniami) došlo v roku 2016, spolu s vydaním smartfónu od spoločnosti Samsung. Až doteraz, kultový dátum, výbuch batérie telefónu bol vnímaný ako zriedkavé, nepravdepodobné nehody. V lete 2016, keď počas týždňa médiá informovali o viac ako 35 prípadoch výbuchov smartfónov Galaxy Note 7, sa všetko zmenilo.

Poznámka 7, mimochodom, bol vnímaný veľmi pozitívne, zariadenie potešilo každého, ale snažil sa predbehnúť konkurentov, Samsung zle vypočítal a vážne nahradil. Začiatkom septembra uviedli predstavitelia kórejskej spoločnosti, že začali globálnu kampaň na vrátenie chybných pomôcok. Telefóny ponúkané na výmenu za rovnaký model, ale zdanlivo z novej strany. Menej ako pár dní, ako sa situácia opakovala s novou mierkou. Ľudia začali kontaktovať spoločnosť Samsung ešte častejšie, autá začali horieť, majetok sa zhoršoval, ľudia trpeli, dostávali vážne popáleniny. V určitom bode sa Kórejci vzdali a rozhodli sa prestať predávať a montovať telefón.

Príčiny galaxie Poznámka 7 Problémy

Po viac ako pol roku od januára 2017 spoločnosť neposkytla žiadne jasné pripomienky k incidentu. Mnohí analytici a ľudia oboznámení s aktivitami spoločnosti hovoria, že inžinieri spoločnosti nemôžu reprodukovať explóziu v laboratóriu.

Nezávislé organizácie majú sklon veriť, že výbuch je spôsobený problémami s regulátorom výkonu. Komplexný (hustý) dizajn smartfónu, ktorý obsahuje zakrivený displej, vyvolal kontakt dvoch častí batérie: katódy a anódy, čo zase viedlo k nadmernému zahrievaniu. Lítiová batéria má vždy tendenciu zvyšovať teplotu, to je normálne, ale výrobca sa musel postarať o to, aby v určitom bode bol smartphone zbavený sily. Nanešťastie sa tak nestalo. A, bez ohľadu na to, ako úhľadne používatelia so svojím Samsungom, výbuch batérie sa stal obrovským problémom pre každého.

Dôsledky pre spoločnosť

Aby sme pochopili, čo sa pre spoločnosť stalo, je dosť, aby ste sa dostali na svoje miesto. Čo by si spotrebiteľ myslel o produkte, ktorý sa náhle stal smiechom a hrozbou pre život? S najväčšou pravdepodobnosťou sa tomu vyhnúť. Jedna vec je však povesť, ktorá je dnes, zajtra nie je, a deň po zajtrajšku je to znova, ďalšia vec sú skutočné fakty. Spoločnosť utrpel straty a pre mobilnú jednotku bola vážna a hmatateľná - 22 miliárd dolárov. Telefóny boli na diaľku zbavené schopnosti účtovať, aby sa vyhli ďalším explóziám.

V súčasnej dobe, telefón nie je vyrobený, spoločnosť vyšetruje a zostáva len dúfať, že explózia batérie Samsung Note 7 bude slúžiť Kórejčanov ako lekciu, ktorá bude silnejší.

Výbuchy IPhone

Napriek svojmu osobitnému postaveniu na trhu s smartfónmi a minimálnej úrovni manželstva sa dokonca aj „jablko“ smartphone môže zmeniť na improvizovanú bombu. Jedným z posledných prípadov bol výbuch nového produktu od spoločnosti Apple, iPhone 7, ktorý jeden z fanúšikov údajne objednal na internete, a dostal už vyhodený gadget.

Žiadne potvrdenie spontánneho vznietenia iPhone nenasledovalo a tento prípad bol pripísaný obvyklému zápachu povestí. Našťastie, majitelia čerstvých smartfónov z Kalifornie, explózia iPhone batérie bol len jeden z mála, ktoré boli spôsobené nesprávnou prevádzkou (v tomto prípade nadmerným fyzickým dopadom), a nie hromadným problémom.

Ostatné hlásené prípady výbuchov iPhone boli dôsledkom skratu spôsobeného použitím nabíjačky tretej strany.

Ako sa vyhnúť explózii?

Najjednoduchšia vec, ktorú môže každý používateľ urobiť, je pozrieť sa aspoň raz v živote do inštrukcií a zistiť, aká nebezpečná je batéria v smartfóne, a aký druh starostlivosti vyžaduje.

Vždy by ste mali prísne dodržiavať teplotu, nenechávajte smartfón na priamom slnečnom svetle príliš dlho. Nemôžete nezávisle vybrať batériu v smartfónoch, kde túto funkciu neposkytuje výrobca (ide o prístroj s monolitickým puzdrom).

Dajte prednosť zariadeniam, ktoré majú aspoň nejaký názov, časovo testované, vyhýbajú sa impulzívnemu získavaniu najviac „špičkových“ nových produktov.

Hlavnou vecou je pochopiť, že explózia lítiovej batérie je skutočná a veľmi nebezpečná, ak je to možné, nenechávajte gadgety na starosti bez dozoru, kto vie, v akom bode technológie zlyhajú a oheň sa stane.

Čo bude ďalej?

Teraz, čo sa týka technológie, lítiové batérie sú najlacnejšie, s energeticky najúčinnejšou možnosťou pre mobilné zariadenia a inú elektroniku. Prirodzene, tento typ batérie je stále prioritou.

Náhradné lítiové batérie môžu byť vyrobené z jadrových batérií. Cez jeho hrozné meno, tento typ batérie je úplne neškodný pre ľudí, a gadget vám umožní žiť na jedno nabitie niekoľkokrát dlhšie, než je teraz. Bohužiaľ, vývoj v tejto oblasti je pomerne pomalý av blízkej budúcnosti nestojí za to čakať na pokrok. Možno, že explózia batérie "Samsung Note 7" nebude márne a bude nútiť inžinierov pracujúcich v oblasti informačných technológií, aby sa ponáhľali.