Fluorescenčné žiarivky: fotografie, typy fluorescenčných žiariviek

Anonim

Fluorescenčná žiarivka má svoj názov vďaka fosforu, ktorý sa nachádza vo vnútornej časti trubice. Každý, kto rozumie týmto žiarovkám, si môže všimnúť, že fosfor je súčasťou tela. V dôsledku prítomnosti fosforu môže byť táto lampa v porovnaní s bežnými žiarovkami s rovnakým výkonom jasným žiaričom. Preto bude spotreba elektriny minimálna.

Pracovné funkcie

Treba poznamenať, že výrobcovia často pridávajú do fosforu špeciálne aditíva, aby zmenili výsledný efekt. Svietidlá sú spravidla vytvorené buď vo forme rovnej trubice s krúžkom alebo v obvyklom priamom tvare.

Prvá možnosť je vyrobená zo špeciálneho valca. Je vytvorený zo skla a podstavca. Druhá možnosť je vyrobená zo zásobníka a trubice zo skla. Môže byť buď rovný alebo špirálový. Tento typ sa nazýval kompaktná žiarivka. Zariadenia sú vytvorené v dvoch verziách: závit a pin.

Verzia so závitom je vhodná pre bežnú kazetu, ktorá bola predtým inštalovaná žiarovkami. Kolík sa používa iba v zariadeniach, ktoré majú špeciálnu základňu.

Vnútri trubice sú plyny a ortuť. Vzhľadom k tomu, že je ortuť, tieto žiarovky sa považujú za nebezpečné na používanie. Produkt pracuje s pomocou fosforového žiarenia. Keď sa aplikuje prúd, volfrámový prvok sa zohreje, objaví sa výboj, resp. Vyskytuje sa v ultrafialovom spektre. Vzhľadom na to, že vnútorný povrch banky má po interakcii s fosforom fosfor, ktorý obsahuje fosfor, banka sa rozsvieti.

Rozsah farieb

K dispozícii je 7 typov žiarivkových žiariviek. To sú tie, ktoré žiaria s teplotou farby. Tam je biele svetlo, a tam je niekoľko odtieňov - od prirodzene biele až studené. Zároveň je tu sedem možností Majú odlišné označenie a líšia sa vlastnosťami. Ďalej podrobnejšie zvažujeme ďalšie detaily svietidiel.

Typy uzáverov

Fluorescenčné žiarivky, na rozdiel od klasických žiaroviek, by nemali byť zapojené priamo do elektrickej siete. Na tieto predradníky sa používajú. Regulujú tok elektriny. Zariadenia sú rozdelené do dvoch typov: s externým zariadením, ako aj vstavaným.

Ide o mechanický alebo elektronický predradník. Predradníky môžu byť zapustené ako v kazete, tak aj v samotnom svietidle. Ak budete mať zariadenia, ktoré majú vonkajšie vlastnosti, potom existujú dva typy: s dvoma a štyrmi základňami. Ak hovoríme o tom druhom, potom sú takéto zariadenia spojené pomocou špeciálneho zariadenia alebo tlmivky. Päticu základne je možné pripojiť len pomocou posledného prvku.

Lampy tohto typu sa často používajú pre lustre a lampy. Existujú aj modely, ktoré majú zásuvky s integrovanými elektronickými riadiacimi systémami. Podstavec je vytvorený so závitom, ktorý nepresahuje určitý priemer (štandardný alebo malý).

Rozsah svietidiel

Fluorescenčná žiarivka používaná v rôznych oblastiach. Používa sa na domáce, verejné a priemyselné osvetlenie. S cieľom osvetliť budovu v noci a vytvoriť svetlé reklamné plagáty využíva také zariadenia, ktoré majú odlišný farebný efekt. Môžu osvetliť okná, ktoré majú čerstvé mäso. Pre takéto potreby používajte lampy, ktoré majú ružový odtieň. Tento typ osvetlenia často zlepšuje vzhľad výrobku, ktorý sa predáva.

Na dezinfekciu miestnosti nemocnice používajú fluorescenčnú žiarivku (dĺžka 55 cm alebo viac), ktorá má žiarenie UV spektra. Faktom je, že na rozdiel od kremenného zariadenia to nemá silnú žiaru. Ak hovoríme o veľkých obchodných podlažiach, kanceláriách a iných priestoroch, potom sa na ich osvetlenie používajú aj žiarivky.

Výhody a nevýhody

Fluorescenčné žiarivky bieleho denného svetla, podobne ako všetky ostatné, majú svoje výhody. Získali napríklad obrovskú úroveň účinnosti, dlhú životnosť, vynikajúci svetelný výkon, nízku teplotu sklenenej žiarovky v porovnaní so svietidlom. K dispozícii aj v niekoľkých farbách.

Ak hovoríme o nedostatkoch, treba poznamenať, že takéto zariadenia sú príliš drahé. Ak sú zlomené alebo zdeformované, hrozí nebezpečenstvo chemickej kontaminácie. Ak sa zaťaženie zmení v sieti, indikátor bude blikať. Prístroj nebude fungovať pri teplotách pod nulou, preto by sa malo povedať, že takéto zariadenia vyžadujú tento indikátor.

Ak hovoríme o poklese zaťaženia v sieti, potom s pravidelnými skoky to zníži životnosť. Treba poznamenať, že lampy sa nemôžu používať so stmievačom. Nanešťastie to povedie len k rozbitiu. Najlepšie je používať konvenčné spínače, ktoré ušetria dlhú životnosť, ale len vtedy, ak osoba bude prístroj správne prevádzkovať.

značkovanie

Fotografie fluorescenčných žiariviek so značkami je možné vidieť v článku. Čo však tieto čísla znamenajú? Domáci výrobcovia majú vlastný systém označovania.

Často sa skladá zo štyroch alebo piatich písmen zmiešaných s číslami. Ak je začiatok písmenom "L", znamená to, že typ svietidla - fluorescenčný. Druhé písmeno označuje farebnú charakteristiku, ako zariadenie svieti. Tretím je zvýšená účinnosť alebo zlepšenie prenosu odtieňov. Štvrté písmeno označuje dizajn zariadenia. A posledná číslica označuje výkon.

Treba poznamenať, že každá 36 W žiarivka má určité indikátory. Okrem toho existuje mnoho farebných variantov žiariviek bieleho denného svetla. Cena výrobkov je iná. Lampy sa predávajú za 36 rubľov a za 500 rubľov. Všetko závisí od veľkosti, výrobcu a účelu svietidla.